800 Milyon Liralık Şeker İhracatı E-imza ile Yapılacak!

0
1066
800 Milyon Liralık Şeker İhracatı E-İmza ile Yapılacak!
800 Milyon Liralık Şeker İhracatı E-İmza ile Yapılacak!

02.10.2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Şeker İhracatı ve Ön İzin Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Tebliğ uyarınca, şeker ihracatçısı firmalar tarafından Şeker Kurumu Elektronik Veri Sistemi (EVİS) üzerinden yapılabilecek İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemleri, artık e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek. Böylece kurumun, firmalar tarafından tam ve eksiksiz yapılacak başvuruları, 3 gün içinde sonuçlandırması hedefleniyor.

EVİS’in verilerine göre 1 Eylül 2011’den başlayıp 31 Ağustos 2012’de biten finansal takvim yılı içerisinde ortalama satış fiyatı 1,93 TL/kg’dan 290 bin ton şeker pancarı ihracatı gerçekleşti. Aynı takvim aralığında nişasta bazlı şeker ihracıysa 1,37 TL/kg ortalama satış fiyatıyla 151 bin tondan gerçekleşti.  Bu da son 1 yıl içerisinde EVİS üzerinden yapılan şeker ihracatının yaklaşık 766 milyon TL’ye tekabül ettiği anlamına geliyor. Her yıl artan ihracat rakamlarıyla doğrultusunda, yeni tebliğ uyarınca önümüzdeki yıl yaklaşık 800 milyon TL’lik ihracatın e-imza aracılığıyla gerçekleşmesi bekleniyor.

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları söyledi: “Gelişen teknolojiyle beraber, eskiden gerçekleştirmek için onlarca zahmete katlandığımız işler artık tek bir tıkla gerçekleştirilebiliyor. EVİS üzerinden yapılacak İhraç Ön İzin Başvuru Girişi ve başvuru işlemlerinin bundan böyle e-imza aracılığıyla gerçekleştirilecek olması da teknolojinin hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığının bir göstergesi. Eskiden

haftalarca sürebilen EVİS odağındaki başvuru sonuçlandırma işlemleri, artık e-imza ile maksimum 3 gün içerisinde çözülebilecek.”

CEVAP VER